Most | Czech Republic JiriNovak81@seznam.cz

Něco o mně


Jak a co fotím, tady můžete vidět, ale jaký jsem člověk?
Miluju svou ženu, rodinu a všechny lidi kolem sebe, protože, ty co nemám rád, si k sobě nepouštím (ani jako).
Také miluju své dva psy a fascinují mě hadi.
Miluju upřímnost a je mi jedno, zda bolí.
Rád sleduju ptáky na obloze nebo jak poskakují v křoví.
Okouzlují mě rybky v akváriu, i když ten pohled občas bolí.
Zbožňuju dobrý filmy, knihy, hudbu a čokoládu. Mák, oříšky, Pepsi a v Mariánských Lázních kolonádu.
Mám husí kůži z látky v zubech a polystyrenu.
Rád vzpomínám a na určitý věci rychle zapomenu.


Jiří Novák

Můj fotografický svět – fotograf přírody a portrétní fotograf.

S focením digitální zrcadlovkou jsem začal v r. 2005. Od té doby jsem vystřídal pár fotoaparátů i objektivů. Fotil jsem už jako kluk. Kinofilmový automat Minolta mě doprovázel na všech výletech s rodiči a hlavně do zoologických zahrad, kam jsem vždy chodil rád a fotil, fotil a fotil. Dnes už mám na zoologické zahrady jiný pohled, ale stále do nich občas zavítám, projdu se a zafotím si.

 

K focení v éře digitální fotografie mě pak přivedli zpět hlavně naši psi. Vždycky jsem psy miloval a strašně rád jsem je fotil. Památka v podobě fotografie nebo videa je s odstupem času neocenitelná věc. Čeho dnes lituju je fakt, že když jsme měli naše první psy, tak se člověk upnul na novou digitální technologii, která nebyla v té době vůbec kvalitní a tak mám sice dost fotografií, ale mnoho z nich bohužel nepovedených. Což je nejspíš důvod, proč se snažím naše psí kluky dneska fotit tak často, jak to jen jde. Cítím nutkání a potřebu, zachránit něco z nich, co se mi nepovedlo v minulosti.

 

Protože jsem od mala miloval přírodu, tak bylo jenom logické, že co se focení týče, budou to zvířata. A tak fotím vše živé, co se mi dostane před objektiv. Nejsem žádný lovec, nesedím v krytu a nečíhám na ptactvo aj. Fotím, co se mi povede najít, co mě tzv. praští přes čumák. Za čím se ale honím, to jsou vážky. Jejich objevováním a focením, strávím v sezóně většinu volného času.

 

Co se týká techniky, jsem zastáncem značky Nikon. Nikon byla má první digitální zrcadlovka a nehodlám a nemám důvod měnit. Sedí mi ovládání, dobře se mi drží a vše je mi jasné a srozumitelné. Co nové tělo, to opět intuitivní, téměř neměnné ovládání. Věřím, že v dnešní době je na tom ta která značka podobně a je úplně jedno, čím člověk fotí. Já jsem si vybral cestu s Nikonem a pokud se nic zásadního nestane, nebudu měnit. Pokud vezmu ale v potaz objektivy, tam jsem byl s originálním výrobcem, tedy s objektivy Nikkor až na výjimky vždy zklamán. Beru v potaz objektivy do nějakých cca 30000 Kč, což je zhruba cenová hladina, do které se pohybuji. Co je výš, je už pro jiné borce 😉 Focením se neživím, tudíž i to co mám, je si myslím luxus. Používám Sigmu 35mm f1.4 ART, Nikkor 300mm f4 AF-S, Tamron 70-200mm f2.8 VC USD a Sigmu 105mm f2.8 OS.D750

Obrazová kvalita
93%

ISO – množství šumu
95%

Rychlost snímání
95%

Barevná hloubka v bitech
24.8 bitů

Dynamický rozsah v EV
14.5 EV


D7100

Obrazová kvalita
83%

ISO – množství šumu
85%

Rychlost snímání
90%

Barevná hloubka v bitech
24.2 bitů%

Dynamický rozsah v EV
13.7 EV


Nikon 300mm f/4D IF-ED AF-S

Perfektní sklo pro wildlife a sport. Hledal jsem ho hodně dlouho a nakonec koupil ze Slovenska. Preferuji ostrost a rychlost a obě tyhle vlastnosti sklo má. Na dnešní dobu, zamrzí snad jen absence stabilizace, která se u skla, které používám hlavně na wildlife občas hodí.

 

Tamron 70-200mm f/2.8 Di VC USD

Kvalitní zoom mi v brašně hodně chyběl. Po nespokojenosti a prodeji Nikonu 80-200mm f/2.8 jsem dlouho hledal, čím ho nahradit. Byla tu možnost pořídit Nikon 70-200/2.8 s VR (verze VR II je poněkud drahá a nepřináší zas takový nárůst výkonu za tu cenu navíc) nebo kouknout po dalších výrobcích. Nový stabilizovaný Tamron stojí cenově mezi Nikonem VR I a VR II a přitom je opticky kvalitní a má velmi rychlé ostření, přičemž nemá téměř žádné optické vady, které naopak Nikon VR I, má. Cena za bazarové kusy pak vychází velmi podobně a to je Tamron navíc mladšího roku výroby. Bylo rozhodnuto 🙂

 


Léto 2015 jsem strávil v Portlandu, na severozápadě USA, ve státě Oregon

 

Sigma 105mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro

Po pořízení zoomu 70-200/2.8 jsem se po dlouhém přemlouvání rozhodl prodat špičkovou 150kovou verzi a pořídil jsem kratší 105kovou – slibuju si lepší kresbu na nižší clony, je lehčí a dále bych měl udržet kratší časy z ruky. Oproti 150ce však budu mít kratší ruku, takže na hmyz v dálce budu používat právě 70-200/2.8. Čas ukáže, jestli výměna za lehčí sklo, byla dobrá volba.

Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art

Po různých pokusech s pevnými 50mm skly na APS-C jsem se rozhodl koupit něco širšího. Uvažoval jsem nad rybím okem od Samyangu, ale nakonec jsem se rozhodl o brilantní věcičku od Sigmy. Tohle sklo bude na dlouho legenda. Těším se na pokusy s ním 🙂


V dubnu 2014 jsem fotografoval polodivoké koně, plameňáky aj. ptactvo ve francouzském Camargue.

 

MC Helios-81N 50mm f/2

 

 

Heliosem dnes fotí každý druhý, kolečka jednoduše lákají a stal se z toho nepěkný kýč. Měl jsem několik typů objektivů značky Helios, které jsem používal v době, kdy u nás ještě stará skla nebyla tolik v módě. Postupně jsem je prodal a po čase nalezl tento model, který mě upoutal hlavně tím, že se vyráběl již s klasickým bajonetem pro Nikon a ne se závitem M42 nebo M39. Díky tomu, je to jedno z mála starých skel, s kterými lze na Nikonu ostřit tzv. na nekonečno.

A na závěr můj oblíbený citát k umění, od Karla Čapka:

Kritizovat – to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to uměl.