Czech Republic JiriNovak81@seznam.cz

Něco o mně


Rád fotím, jezdím na kole, někdy obojí.
Mám rád upřímnost a je mi jedno, zda bolí.
Rád sleduji ptáky na obloze nebo jak poskakují v křoví.
Okouzlují mě rybky v akváriu, i když ten pohled občas bolí.
Zbožňuji dobrý filmy, knihy, hudbu a čokoládu. Mák, oříšky, Pepsi a v Mariánských Lázních kolonádu.
Mám husí kůži z látky v zubech a polystyrenu.
Rád vzpomínám a na určitý věci rychle zapomenu.


Jiří Novák

Můj fotografický svět – fotograf přírody a portrétní fotograf.

S focením digitální zrcadlovkou jsem začal v r. 2005. Od té doby jsem vystřídal pár fotoaparátů i objektivů. Focení jsem se však věnoval již od dětství. Kinofilmový automat Minolta mě doprovázel na všech výletech s rodiči a hlavně do zoologických zahrad, kam jsem vždy chodil rád a fotil, fotil a fotil.

 

K focení v éře digitální fotografie mě pak přivedli zpět hlavně naši psi. Vždycky jsem psy miloval a strašně rád jsem je fotil. Památka v podobě fotografie nebo videa je s odstupem času neocenitelná věc.

 

Protože jsem od mala miloval přírodu, není divu, že obsahem mých fotografií, jsou většinou různé druhy zvěře, od bezobratlých po savce aj. Nejsem žádný lovec, nesedím v krytu a nečíhám na ptactvo aj. Fotím, co se mi povede najít, co mě tzv. praští přes čumák. Za čím se ale honím, to jsou vážky. Jejich objevováním a focením, trávím v sezóně většinu volného času.

 

Co se týká techniky, jsem zastáncem značky Nikon. Nikon byla má první digitální zrcadlovka a nemám důvod ji měnit. Sedí mi ovládání, dobře se mi drží a vše je mi jasné a srozumitelné. Co nové tělo, to opět intuitivní, téměř neměnné ovládání. Věřím, že v dnešní době je na tom ta která značka podobně a je úplně jedno, čím člověk fotí. Já jsem si však vybral cestu s Nikonem a pokud se nic zásadního nestane, nebude tomu jinak. Rozhodně nepatřím mezi to zmanipulovatelné stádo, které se nechalo zblbnout pár známými fotografy a hodili své vybavení do bazaru, aby začali fotit s Olympusem. Pokud vezmu ale v potaz objektivy, tam jsem byl s originálním výrobcem, tedy s objektivy Nikkor, až na výjimky, vždy zklamán. Beru v potaz objektivy do nějakých cca 25000 Kč, což je zhruba cenová hladina, do které se pohybuji. Co je výš, je už pro jiné borce (rozuměj pracháče) 😉 Focením se neživím, tudíž i to, co mám je luxus.D750

Obrazová kvalita
93%

ISO – množství šumu
95%

Rychlost snímání
95%

Barevná hloubka v bitech
24.8 bitů

Dynamický rozsah v EV
14.5 EV


D7100

Obrazová kvalita
83%

ISO – množství šumu
85%

Rychlost snímání
90%

Barevná hloubka v bitech
24.2 bitů%

Dynamický rozsah v EV
13.7 EV


Nikon 300mm f/4D IF-ED AF-S

Perfektní sklo pro wildlife a sport. Hledal jsem ho hodně, dnes už se dá sehnat jednodušeji. Preferuji ostrost a rychlost a obě tyhle vlastnosti sklo má. Na dnešní dobu, zamrzí snad jen absence stabilizace, která se u skla, které používám hlavně na focení zvěře, občas hodí. Jde už o starší kousek (dnes už je jeho nástupce se stabilizací nebo dražší kousek se světelností f2.8). Mnohdy se mě ale lidé ptají, čím jsem tu či onu fotku fotil. Jsou překvapeni ostrostí, kterou oni nedosáhnou ani s novými objektivy. Když se dozví, že jde už o starší 300mm sklo od Nikonu, jsou překvapení 🙂 A právě tahle ostrost, je to hlavní proč zatím nemám důvod pokukovat po novějších, světelnějších sklech, za mnohem vyšší ceny. Jsem s tímto kusem maximálně spokojený.

 

Sigma 135mm f/1.8 DG HSM Art

Poté, co mi začal zlobit zoom od Tamronu, na Nikonu D750 a nepomáhalo ani jemné seřízení AF, jsem se rozhodoval, zda koupi novější verzi tohoto objektivu (G2) nebo zkusit, všude tak chválenou světelnou Sigmu. Jelikož mi artových objektivů od Sigmy, prošlo rukama celkem 5, rozhodl jsem se pro ni raději, než pro zoom od Tamronu. Je pravda, že jsem toho poté trochu litoval (zejména rozdíl v podobě bokehu, mezi 200/2.8 a 135/1.8, je nerozeznatelný a zoom má jednoduše své velké plus a tou je, možnost různě komponovat z jednoho místa), ale objektiv je perfektní. Trochu mi vadí delší ostřící vzdálenost. Na různé hmyzáky, kytky aj., bych uvítal o něco kratší (právě tu, má G2 verze zoomu od Tamronu). Objektiv je ale velmi ostrý, ostří přesně a světelnost f1.8, je v různých situacích také bod k dobru.

 


Léto 2015 jsem strávil v Portlandu, na severozápadě USA, ve státě Oregon

 

Sigma 105mm f/2.8 EX DG OS HSM Macro

Po dlouhém přemlouvání, jsem se rozhodl prodat špičkovou 150mm verzi a pořídil si kratší 105mm. Slibuji si lepší kresbu na nižší clony a možnost focení na delší časy z ruky. Na druhou stranu počítám s kratším dosahem, takže na hmyz v dálce, budu používat osvědčený Nikon 300/4. Dále bych dodal, že jsem sklo prodal a po půl roce koupil znovu. Myslel jsem si, že mi ve výbavě chybět nebude…. dost jsem se splet 🙂

Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM Art

Díky focení svateb aj., jsem musel pořídit širší objektiv. Rozhodl jsem se pro tento zoom, hlavně pro jeho univerzálnost, světelnost a výbornou kresbu.


V dubnu 2014 jsem fotografoval polodivoké koně, plameňáky aj. ptactvo ve francouzském Camargue.

 

MC Helios-81N 50mm f/2

 

 

Heliosem dnes fotí každý druhý, kolečka jednoduše lákají a stal se z toho nepěkný kýč. Měl jsem několik typů objektivů značky Helios, které jsem používal v době, kdy u nás ještě stará skla nebyla tolik v módě. Postupně jsem je prodal a po čase nalezl tento model, který mě upoutal hlavně tím, že se vyráběl již s klasickým bajonetem pro Nikon a ne se závitem M42 nebo M39. Díky tomu, je to jedno z mála starých skel, s kterými lze na Nikonu ostřit tzv. na nekonečno.

A na závěr můj oblíbený citát k umění, od Karla Čapka:

Kritizovat – to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to uměl.